page loading,   please wait ...
od 01.2007 serwis nieoficjalny

dzisiaj jest Poniedziałek 17 czerwca 2024 roku imieniny Laury, Leszka, Marcjana
-
 
last edit
nie tylko w parafii
o nas, położenie, sztuka

zespół teatralny


Na lata 1953 do 1958 przypadają czasy świetności Ludowego Zespołu Sportowego w Domecku. W tym czasie mieliśmy trzy drużyny piłki ręcznej : jedna żeńska i dwie męskie ( juniorzy i seniorzy ). Utrzymanie drużyn wiązało się z poważnymi wydatkami. Zadecydowano więc o zawiązaniu zespołu teatralnego, gdzie zyski z jego występów miały dofinansowywać działkę sportową. Większość członków amatorskiego zespołu teatralnego stanowili zawodnicy LZS.
Kierownikiem zespołu był Eryk Lewandowski. Stroje do granych ról szyliśmy sami. Dekoracje do scen wykonywał Wilhelm Wieszala , światłem zajmował się Stefan Księżyk, pomocą techniczną i organizacyjną służył Henryk Henek a suflerem był Roman Romański.
Zespół nasz wystawił między innymi "Śluby Panieńskie" Aleksandra Fredry i sztukę Józefa Korzeniowskiego "Karpaccy Górale" - dramat z życia Hucułów z 1843 roku , w którym uciskowi austriackiego zaborcy przeciwstawił lud. Ze sztuką "Karpaccy Górale" zajęliśmy II miejsce w wojewódzkim konkursie w kategorii grup amatorskich, otrzymaliśmy wtedy nagrodę ministra kultury.


foto-1

Na zdjęciu z 1958 roku zespół na tle dekoracji do sztuki "Karpaccy Górale".
Z przodu od lewej siedzą: Erika Lewandowska góralka , Edeltrauda Wójcik żona Prokopa , Edeltrauda Gonsior góralka , Irena Piechaczek dziecko Prokopa , Krystyna Gala Prakseda .
Za nimi stoją - od lewej:
Roman Romański sufler , Alojzy Lelek wachmistrz , Wiktor Wieszala opryszek I , Norbert Ignac opryszek V , Emil Smuk opryszek Maksym , Horst Kaper opryszek II , Eryk Lewandoski Antoś , Jerzy Gogolok Prokop , Fridel Hampel wachmistrz .



Niżej parę ujęć z samej sztuki:


foto-2     foto-3     foto-4

foto-5     foto-6


wstecz
opracowanie:    Erika Niekrawiec ( ur. Lewandowska )
zdjęcia:    foto-1  J. Grzegorzewicz    pozostałe z archiwum  Agnieszki Henek

Copyright © 2002   wszelkie prawa zastrzeżone


Uzywamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: swiadczenia uslug, reklamy, statystyk.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym.
Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia. Szczegoly znajdziesz w
Polityce Prywatnosci.



  
Strona wygenerowana w czasie:   0.087 s.