page loading,   please wait ...
od 01.2007 serwis nieoficjalny

dzisiaj jest Poniedziałek 17 czerwca 2024 roku imieniny Laury, Leszka, Marcjana
-
 
last edit
nie tylko w parafii
z historii parafii


Norbert Wieschalla
... ( 1936 - 2019 )

   

Norbert Wieschalla urodził się 2 czerwca 1936 roku w Domecku jako czwarte dziecko z siedmiorga pociech rodziców Alberta i Weroniki. Szkołę podstawow± ukończył w Domecku. Studia podj±ł na Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.

Jako młody student razem z Plastykami ze szkoły wrocławskiej został zaangażowany do zaprojektowania / namalowania "obrazów" w prezbiterium naszego Kościoła
Według dawnej relacji ¶p. ks. Wilhelma Skorupy osobi¶cie malował praw± stronę prezbiterium.


Norbert Wieschalla Studia ukończył w PWSSP we Wrocławiu (obecnie ASP). Dyplomem z zakresu architektury wnętrz u prof. Władysława Wincze w 1967 roku. Od 1979 był adiunktem na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Od 1995 r. profesorem nadzwyczajnym, a od 2000 r. profesorem zwyczajnym. Był prorektorem ds. artystyczno-badawczo-naukowych w latach 1993-1996. Prowadził pracownię kompozycji i projektowania graficznego. Uprawiał rysunek, grafikę i malarstwo a sporadycznie projektowanie mebli. Zrealizował wiele projektów z zakresu grafiki użytkowej, wydawniczej i liternictwa. Jest autorem opracowania wzoru herbu miejskiego Wrocławia. Zrealizował kilka wystaw indywidualnych, m.in. w: Legnicy, Wrocławiu, Krakowie. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. I Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych (Warszawa, 1969), I Międzynarodowe Triennale Rysunku (Wrocław, 1978), „Interart” (Poznań, 1984, 1985), V Triennale Grafiki Polskiej (Katowice, 2003), Eurografik (Moskwa, 2004).

Norbert Wieschalla zmarł 17 sierpnia 2019 roku, spoczywa na naszym parafialnym cmentarzu w Domecku.

wstecz
zebrał:   Piotr W.     ( oraz  foto archiwalne )
Copyright © 2006   wszelkie prawa zastrzeżoneUzywamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: swiadczenia uslug, reklamy, statystyk.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym.
Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia. Szczegoly znajdziesz w
Polityce Prywatnosci.  
Strona wygenerowana w czasie:   0.031 s.