page loading,   please wait ...
od 01.2007 serwis nieoficjalny

dzisiaj jest Piątek 1 grudnia 2023 roku imieniny Blanki, Edmunda, Eligiusza
-
 
last edit
nie tylko w parafii
wydarzenia

Boże Ciało
* A.D. 2008 *


W pierwszych wiekach chrześcijanie czcili Eucharystię, nawet ginęli w jej obronie, czego przykładem jest akolita św. Tarsycjusz, który niosąc Komunię św. uwięzionym chrześcijanom był schwytany i umęczony. Od IV w . począwszy, odgradzały wiernych od będącej na ołtarzu Eucharystii firanki, zasuwane na czas podniesienia.
Na początku XIII w. Julianna, 16-letnia wychowanka augustianek w klasztorze koło Lige w Belgii, miała widzenie wskazujące na potrzebę uczczenia Eucharystii osobnym świętem. Dopiero po 54 latach od chwili objawienia doczekano się bulli Urbana IV, który ustanowił święto Bożego Ciała, wyznaczając je na pierwszy czwartek po niedzieli Trójcy Św.; a św. Tomasz z Akwinu kwestię przeistoczenia teologicznie opracował i ułożył najpiękniejsze hymny oraz nabożeństwo kościelne o Eucharystii.

W naszej parafii, w pierwszych pięciu latach ( wg proboszcza W. Skorupy ) po poświęceniu kościoła w uroczystość Bożego Ciała wyruszano z procesją do krzyży i kapliczki na terenie wioski. Jednak komuniści - ateiści zakazali wychodzenia z praktykami religijnymi poza teren placu kościelnego, co zrodziło pomysł wybudowania i poświęcenia figur wokół kościoła.

 
 
 opracowanie i zdjęcia:   Piotr W.

wstęp jest przedrukiem ze strony www.piusx.org.pl


 

Boże Ciało
* A.D. 2006 *


 
 
 


Liturgii mszy świętej przewodniczył oraz Słowo Boże głosił ks. Mateusz Potoczny, neoprezbiter z parafii pw. Świętej Anny Samotrzeciej w Chmielowicach.
opracowanie i zdjęcia:   Piotr W.


 

Boże Ciało
* A.D. 2003 *ołtarz-1
ołtarz-2
ołtarz-3
ołtarz-4


     
 
       


Boże Ciało dawniej
opracowanie:   Piotr W.     zdjęcia:   Monika Kotulla


Uzywamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: swiadczenia uslug, reklamy, statystyk.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym.
Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia. Szczegoly znajdziesz w
Polityce Prywatnosci.  
Strona wygenerowana w czasie:   0.027 s.