dzisiaj jest Wtorek 22 października 2024 roku imieniny Haliszki, Lody, Przybysława
SŁOWO O PARAFII - KAPLICZKI I KRZYŻE PRZYDROŻNE

kapliczki i krzyże przydrożne

Naszą wędrówkę po parafii Domecko rozpoczynamy od Nowej Kuźni , podążając śladami kapliczek i krzyży parafii zmierzać będziemy w kierunku placu kościelnego , do świątyni . W tych pierwszych opisach ograniczę się tylko do wskazania - opisu miejsc, z czasem dołączane będzie po parę słów z ich historii.
( by uzyskać więcej informacji o kapliczce lub krzyżu - kliknij w foto )

kapliczki i krzyże - 01  ( Nowa Kuźnia, Szkolna )

Wchodząc do wsi od strony Złotnik w jednej z pierwszych zagród przy ulicy szkolnej napotykamy przydrożny krzyż.

Przy końcu tej samej ulicy od strony ulicy Opolskiej w "zadaszeniu" drzew stoi jedyna w Nowej Kuźni kapliczka. W tym miejscu w ostatnich latach jest odprawiane jedno ogólnoparafialne nabożeństwo majowe.

więcej informacji

kapliczki i krzyże - 02  ( Nowa Kuźnia, Opolska / Szkolna )

kapliczki i krzyże - 03  ( Nowa Kuźnia, Opolska / Stawowa )

Gdy modląc się przy kapliczce odwrócisz swój wzrok w lewo zobaczysz krzyż na głównym skrzyżowaniu wioski.

W naszej wycieczce poruszamy się cały czas na wprost i idziemy ulicą Stawową na Podlesie. Spotykamy tu w lesie obok nielicznych zabudowań trochę opuszczony stary drewniany krzyż.

kapliczki i krzyże - 04  ( Nowa Kuźnia, Podlesie )

Nadszedł czas by wracać z Nowej Kuźni - Podlesie. W naszej wędrówce kierujemy się polnymi drogami do przysiółku Domecko - Pucnik.

kapliczki i krzyże - 05  ( Pucnik, Prószkowska / Jaśkowska )

I takim to sposobem dotarliśmy do głównego skrzyżowania w Pucniku, ulicy Prószkowskiej z Jaśkowską, gdzie wita nas krzyż a obok figura Matki Boskiej. Patrząc uważnie w głębi widzimy zarys następnej kapliczki.

A oto i kapliczka usytuowana w centrum Pucnika.

kapliczki i krzyże - 06  ( Pucnik, Jaśkowska )

Opuszczając już przysiółek Pucnik zmierzamy do centrum Domecka.

kapliczki i krzyże - 07  ( Domecko, Zamkowa )

Przy ulicy Zamkowej mijamy kolejną kapliczkę, która na pewno posiada własną i tylko swoją historię.

Na skrzyżowaniu ulic Zamkowej i Opolskiej, w centrum Domecka wita nas Krzyż.

więcej informacji

kapliczki i krzyże - 08  ( Domecko, Opolska/ Zamkowa )

kapliczki i krzyże - 09  ( Domecko, Opolska 48 )

Zmierzając w kierunku Domecko - Stara Kuźnia spotykamy przy ulicy Opolskiej kapliczkę.

więcej informacji

W naszej wędrówce dotarliśmy do kapliczki na Starej Kuźni, ta kapliczka zapewne stoi na straży bezpieczeństwa kierowców, jako, że to właśnie tutaj są najniebezpieczniejsze fragmenty drogi przez miejscowość Domecko.

kapliczki i krzyże - 10  ( Domecko, Opolska / Młyńska )

kapliczki i krzyże - 11  ( Domecko, Opolska 2a )

Nasza wirtualna podróż po parafii Domecko doprowadziła już nas na jej drugi kraniec. Zmówmy modlitwę przed krzyżem najbardziej wysuniętym na jej północ, w zasadzie to stoi on na granicy Domecka i Dziekaństwa ( parafia Chmielowice ).

więcej informacji

Nadeszła już pora by wrócić z powrotem do centrum wioski. W naszym zwiedzaniu udamy się jeszcze na ulicę Cmentarną by wrócić Opolską do kościoła.

Na samym początku ulicy w namiocie z liści drzew stoi drewniany krzyż.

więcej informacji

kapliczki i krzyże - 12  ( Domecko, Opolska / Cmentarna )

kapliczki i krzyże - 13  ( Domecko, Cmentarna 30 )

Minęliśmy już kościół i cmentarz by przy łączniku z ulicą Opolską spotkać w jednym z ogrodów stary betonowy krzyż z figurką Matki Boskiej i wezwaniem "AVE MARIA".

Parędziesiąt metrów dalej na przedłużeniu drogi-łącznika stoi w polu jedna z dwóch napotkanych miniaturowych kapliczek. Stoi w polu, ale jak widać po wyglądzie jest nawiedzana przez okolicznych mieszkańców.

kapliczki i krzyże - 14  ( Domecko, Zielona )

kapliczki i krzyże - 15  ( Domecko / Nowa Kuźnia, Opolska )

Opuszczając tę część miejscowości, już na ulicy Opolskiej wrócimy paręset merów na granicę Domecka i Nowej Kuźni by pokłonić się tam stojącemu Chrystusowi ukrzyżowanemu.

Zmierzamy teraz na koniec naszej wędrówki do świątyni by nawiedzić tam Maryję. W jednym z ogrodów spotykamy drugą w naszej wędrówce miniaturową kapliczkę.

więcej informacji

kapliczki i krzyże - 16 ( Domecko, Opolska 123 )

Takim to sposobem przebyliśmy trasę 12,5 kilometra (przypomnę że: "Droga obchodów kalwaryjskich na Górze Świętej Anny liczy około pięć kilometrów") poznaliśmy naszą parafialną ziemię a i Bogu oddaliśmy cześć. Podążymy teraz na plac kościelny i zapraszamy do nawiedzenia świątyni .

suplement

kapliczki i krzyże - 17  ( Pucnik, Jaśkowska - las )

W czasie wycieczki rowerowej można dotrzeć także do takiego miejsca.

wstecz          świątynia          figury - plac kościelny
zdjęcia i opracowanie:   Piotr W.      ( zdjęcia wykonano dnia 2002.06.30 , pozycja 09 - 2004.09.12 )
( suplement dopisano: 2004.09.17 )