page loading,   please wait ...
od 01.2007 serwis nieoficjalny

dzisiaj jest Środa 27 maja 2020 roku imieniny Amandy, Jana, Juliana
-
SŁOWO O PARAFII - KAPLICZKI I KRZYŻE


kapliczki parafii


Domecko, ulica Opolska 123


<<< dalej                    dalej >>>Jedna z dwóch kapliczek w parafii o takiej budowie, kiedyś zbudowana w oparciu o szkielet zadaszonego krzyża. Pierwsza kapliczka w tym miejscu stała już prawdopodobnie w XIX wieku. Z relacji właściciela posesji wynika iż już w latach trzydziestych wieku XX była tu kapliczka zbudowana na drewnianym mocno nadwyrężonym znakiem czasu cokole. Spotykali się tutaj okoliczni mieszkańcy, ci którzy nie mogli sobie w danej chwili pozwolić na pielgrzymowanie do niadalekiej Polskiej Nowej Wsi ( tam udawali się w procesji rolnicy z parafii Chrząszczyce ), by modlitwą wypraszać dobry urodzaj i właściwą pogodę do prac polowych.
Prawdopodobnym fundatorem pierwszego krzyża była rodzina Kuśnierz lub Johann Kowol ( z ulicy Zamkowej ), według innej wersji rodzina Schwalbe, wcześniejsi właściciele działki. W 1929 roku ziemię na której był krzyż z kapliczką zakupił Jan Smolin. Nowy właściciel stanął przed problemem odrestaurowania butwiejącego krzyża, jako że nie dopuszczał do siebie myśli by go zlikwidować, zadecydował w latach czterdziestych XX wieku o wybudowaniu nowej betonowej kapliczki, przypominającej wyglądem poprzednią. Wilgoć i słońce dopełniają dzieła zniszczenia, dzisiejszy opiekun przyznaje iż obraz Matki Boskiej był już zmieniany, jednak sama kapliczka jak stała kiedyś tak stoi i dziś.


opowiadał - dzisiejszy opiekun kapliczki:   
Alojzy Smolin     opracował:  Piotr W.


Uzywamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: swiadczenia uslug, reklamy, statystyk.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym.
Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia. Szczegoly znajdziesz w
Polityce Prywatnosci.  
Strona wygenerowana w czasie:   0.183 s.