dzisiaj jest Wtorek 14 maja 2024 roku imieniny Bonifacego, Julity, Macieja

z historii parafii

Wilhelm Wieszala
artysta plastyk ( 1934 - 1991 )

Wilhelm Piotr Wieszala urodził się 28 maja 1934 roku w Domecku jako trzecie dziecko z siedmiorga pociech rodziców Alberta i Weroniki. Szkołę podstawową ukończył w Domecku. Naukę kontynuował w Katolickim Gimnazjum w Gliwicach (brak dokumentów). Od najmłodszych lat przejawiał zdolności artystyczne, nie było mu jednak dane studiować na uczelni Artystycznej w Krakowie co swego czasu zamierzał. W młodości aktywnie wspierał wszelakie inicjatywy w swojej rodzinnej miejscowości (przykład: dekoracje dla zespołu teatralnego). Zawodowo parał się wytwarzaniem reklam, szyldów oraz dekoracji sklepowych, od roku 1961 pracował w opolskim oddziale firmy "Reklama". W roku 1966 zostaje członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Opolu, rozpoczyna działalność dekoratorską na własny rachunek.

Wielką pasją Wilhelma była dzałalność ściśle artystyczna a główny nurt zainteresowań to malarstwo olejne. Z upodobaniem uwieczniał martwą naturę, kwiaty, krajobrazy oraz obiekty sakralne. Często spotykano go w terenie na rowerze, jak podróżował by szkicować urokliwe zakątki naszej ziemi. Czasami wykonywał dokumentację fotograficzną odwiedzanych miejsc.

Wilhelm malował także portrety i to zarówno osób współcześnie żyjących, jak też wizerunki pośmiertne. Dwa takie przykłady mamy w przedsionku naszej parafialnej świątyni, są to portrety fundatora kościoła ks. prałata Jana Skorupy (namal. 1988) oraz o. Jacka Kubicy svd (namal. 1965).

Ewenementem w twórczości artystycznej Wilhelma było przyjęcie zamówienia na projekt i wykonanie w 1982 roku (w Domecku) pomnika z płaskorzeźbą świętego Floriana - stróża żywiołów a patrona strażaków. Zlecenie złożył ówczesny proboszcz oraz strażacy z miejscowej jednostki ochotniczej straży pożarnej. Dzieło zostało poświęcone 20.06.1982.

U kresu swego życia maluje wiele obrazów. W 1989 roku uwiecznił nieistniejący (spłonął 19.08.2005; będzie odbudowany) kościół św. Anny w Czarnowąsach. W 1990 roku na zlecenie proboszcza parafii polskokatolickiej w Obórkach (powiat Brzeski) Rudolfa Nitsche, namalował wizerunki apostołów (o naturalnej wielkości), patronów tamtejszej świątyni, świętych Piotra i Pawła. Było to ostatnie tak znaczące dzieło Jego życia.

Wilhelm Wieszala zmarł 22 lipca 1991 roku, spoczywa na naszym parafialnym cmentarzu w Domecku.

opracowanie i zdjęcia:   Piotr W.     ( oraz  foto archiwalne )