page loading,   please wait ...
od 01.2007 serwis nieoficjalny

dzisiaj jest Sobota 13 lipca 2024 roku imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty
-
 
last edit
nie tylko w parafii
 

od autora
- parę luźnych myśli , chwila prywatności -
- słowo o historii serwisu parafialnego -

Każdy z nas posiada jakąś swoją małą Ojczyznę, dla jednego jest to kraj dla innego region i tak można by wyliczać, wyliczać ... Tak się akurat w życiu autora tej witryny złożyło, iż zamieszkał w małej miejscowości położonej koło Opola, co zwie się Domecko. Faktem jest także, że ma on niespokojną duszę, co skłoniło go do założenia w połowie 2001 roku strony poświęconej tej małej parafii. Znajdziesz tu parę informacji o tej ziemi i jej mieszkańcach.
    
Jakie były początki ? Otóż, przygotowując gablotkę parafialną zgromadziłem wiele fotografii, które już nie mieściły się tam, a żal było chować je z powrotem do szuflady. Tak powstał pomysł by wyedytować to na www. Na początek , w czerwcu 2001 roku zapraszałem do zapoznania się z historią budowy kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny , który to obchodził wtedy 40-tą rocznicę konsekracji. Przez cały ten czas była to strona nieoficjalna.

W sierpniu roku 2002 w porozumieniu z proboszczem ks. Wilhelmem, w oparciu o Jego pisemny wniosek, podjęto starania o przenosiny serwisu z serwera republiki na serwer fundacji Opoka. Słowo "starania" nie jest pomyłką, tu niestety konieczna była "biurokracja" i czas.
Były jednak powody by korzystać z serwera fundacji,
pomimo dłuższego i trudniejszego do zapamiętania adresu.
Serwis stał się oficjalnym serwisem parafialnym.

Sierpień 2005, reorganizacja struktury i szaty graficznej serwisu.
Wszystkie dotychczasowe tematy zostały przeniesione w nowe ramy estetyczne.

W lutym 2006 roku serwis zostaje umieszczony na komercyjnym serwerze pod nowym adresem http://parafia.domecko.pl, poprzedni dostawca usługi nie gwarantował właściwej niezawodności i przepustowości łącz. Ponadto od pewnego czasu pojemność strony wymuszała korzystanie z dodatkowego rozlokowania. Dotychczasowy adres, miał zostać aliasem do aktualnego serwisu. Tak się jednak nie stało. Fundacja Opoka (wbrew zapowiedziom jakie czyniła przed laty), wprowadziła odpłatność za swe usługi, utrzymywanie poprzedniego adresu www oraz email'a stało się nieekonomiczne. Po konsultacji z nowym proboszczem ks. Marcinem w maju 2006 roku adres na serwerach "fundacji" został definitywnie skasowany.

Nowy proboszcz ks. Marcin nigdy nie podejmuje (nie wyraża woli) współpracy w tworzeniu serwisu parafialnego, zaś w grudniu 2006 wycofuje stronę z oficjalnego spisu stron diecezji opolskiej.
N O   C O M M E N T !
Pomimo takiego potraktowania serwisu i tematów tu poruszanych, dzieło,
opracowanie zainicjowane przed pięciu laty, jest potrzebne i będzie kontynuowane.
67 tysięcy wyświetleń na koniec 2006 roku świadczy samo za siebie.
W 2007 roku licznik przekroczył 100 tysięcy odwołań (wg ).

W 2007 roku został wyodrębniony z już istniejących artykułów nowy podrozdział serwisu: wydarzenia różne. Dział ten jest na bieżąco uzupełniany o relacje z wydarzeń pozaparafialnych.
Na stronie startowej serwisu wprowadziłem "losowy cytat" nakłaniający osobę czytającą do refleksji, porusza istotne kwestie z życia Chrześcijanina.

W marcu 2008 roku z inicjatywy dyrektora H. Hajzyka wystartował niezależny serwis miejscowej szkoły podstawowej redagowany przez grono pedagogiczne i uczniów tejże placówki (przy wsparciu edytorskim na www mojego syna Tomasza).
W maju dołączyłem do katalogu www.domecko.pl strony OSP Domecko oraz stronę domową miejscowości Domecko a w sierpniu nowy oficjalny serwis internetowy parafii Domecko.
Serwisy są redagowane przez niezależne grona autorskie.
Autorom nowych witryn życzę wytrwałości w ich rozwijaniu ...

Wiosną 2009 roku licznik odwiedzin serwisu przekroczył 200 tys. wyświetleń.
W dotychczasowej historii istnienia naszego serwisu została nawiązana nieodpłatna współpraca, wymiana opracowań (pomoc w administrowaniu) z paroma serwisami internetowymi - religijnymi z naszego regionu.
 


autorzy opracowań - współtwórcy strony

Pierwsze tematy to moje własne opracowania, jednak z czasem, a dokładnie w czerwcu 2002 roku współpracę w rozwijaniu strony podjęły trzy dziewczyny, wtedy uczennice gimnazjum.
 •    Sabina Dambiec        ( z historii miejscowości )
 •    Gabriela Lelek        ( z historii miejscowości   oraz  krzyże parafii )
 •    Judyta Żelosko        ( z historii miejscowości )
 • Od tego momentu zdecydowałem się na podpisywanie opracowań. Tworzenie strony dotychczas wsparło parę osób, ich nazwiska zawsze znajdziesz w stopkach opracowanych tematów, a są to:
 •    Sebastian Dambiec        ( OSP Domecko )
 •    Angelika G.        ( śladami pielgrzymki Benedykta XVI  oraz  szlakiem drewnianych kościołów )
 •    Ginter Hahnewald        ( z historii - s. Waleria )
 •    Joanna Henek        ( tematy szkolne )
 •    Antoni Kasperek        ( OSP Domecko )
 •    Beata Kmieć        ( tematy szkolne )
 •    Erika Niekrawiec        ( z historii miejscowości - teatr )
 •    Elżbieta Spychała        ( tematy szkolne )
 •    Gabriela W.        ( tradycje ludowe - kroszonki )
 •    Rudolf Zmarzły        ( ks. prałat Jan Skorupa )

 • zdjęcia

  Fotografie w przeważającej większości są prezentowane na stronie w wersji zminimalizowanej, możliwe jest jednak pobranie dobrej jakości dużego obrazu, co wiąże się z dłuższym czasem ładowania zależnym od łącza do internetu jakim dysponujesz, średni czas pobierania przy połączeniu z protokołem V.92 wacha się maksymalnie do 15 - 20 sekund (od wywołania do wyświetlenia), dla połączeń DSL i podobnych czas pobierania nie jest już problemem. Na stronie jest prezentowanych około 700 zdjęć (stan z marca 2006) plus seria z cyklu foto dnia, a pochodzą one z następujących źródeł:

 • archiwa ks. radcy Wilhelma Skorupy
 • wykonane przez panią Monikę Głatki ( od IX 2002 roku ) Monikę Kotulla,
  od 2008 także jej męża Piotra
  (wszystkie przekazane nieodpłatnie z prawem do publikacji)
 • archiwlne zdjęcia z budowy Kościoła w przeważającej części
  pochodzą od pana Hermana Wieschala
 • pojedyncze foto od różnych osób ( informacje w stopkach tematów )
 • foto własne oraz retusze archiwalnych zdjęć - autor witryny

  Pochodzenie prezentowanych fotografii jest opisywane w stopce każdego tematu.


  Jeżeli już internauto dotarłeś na tą stronę i chcesz podzielić się z innymi swoimi materiałami na temat tej małej parafii i okolic to zapraszam na priv . Mile widziane są opracowania autorskie konkretnego - “swojego” tematu. Szczególnie poszukuję historycznych informacji - opracowań o miejscowości i okolicy , planów , map oraz starych zdjęć, książek (o ile takie istnieją) i notatek, także z budowy kościoła. Oryginały zobowiązuję się bezwzględnie oddać właścicielowi!     Copyright © 2001-2006   wszelkie prawa zastrzeżone

  Kopiowanie, powielanie i publikowanie części lub całości materiałów zawartych
  w niniejszym opracowaniu wymaga pisemnej zgody autora serwisu
  oraz podania źródła z którego zostały zaczerpnięte.

  (więcej: USTAWA z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych
  Dz.U. 1994 Nr 24 poz. 83)

  autor witryny - Piotr W.     gg:  4985567  


  Uzywamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: swiadczenia uslug, reklamy, statystyk.
  Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym.
  Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia. Szczegoly znajdziesz w
  Polityce Prywatnosci.    
  Strona wygenerowana w czasie:   0.443 s.