page loading,   please wait ...
od 01.2007 serwis nieoficjalny

dzisiaj jest Poniedziałek 17 czerwca 2024 roku imieniny Laury, Leszka, Marcjana
-
 
last edit
nie tylko w parafii
o nas, położenie, organizacje

Ochotnicza Straż Pożarna


W 2008 roku wystartował serwis internetowy
Ochotniczej Straży Pożarnej w Domecku
autorzy nowego serwisu zapraszają na swoją stronę ...
 

* A.D. 2005 *
80-lecie istnienia OSP w DomeckuW dniu 13 sierpniu 2005 roku obchodziliśmy jubileusz 80-lecia istnienia naszej jednostki OSP. Po wspólnej modlitwie odbył się uroczysty apel z wręczeniem odznaczeń zasłużonym działaczom. Po części oficjalnej uczestniczyliśmy we wspólnej zabawie z naszymi gośćmi, rodzinami i mieszkańcami Domecka.


 
 
Kronika Jednostki OSP DOMECKO


Z przekazów jednego z najstarszych mieszkańców wsi Domecko Ignacego Wocki wynika, że już w 1924 r. z inicjatywy wójta z Prószkowa Józefa Libawskiego, ze składek mieszkańców wsi zakupiono ręczną sikawkę i skromny sprzęt gaśniczy, który przechowywano w stodole jednego z miejscowych rolników. Taki był zalążek strażnicy. Pierwszym powołanym przez wójta komendantem Ochotniczej Straży Pożarnej w 1925 r. był druh Matias Widera i ten rok przyjęto jako rok założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Domecku. Druh Matias Widera funkcję komendanta pełnił przez wiele lat w tym czasie jednostka otrzymała nowy sprzęt gaśniczy, którym gasiła pożary we wsi Domecko i najbliższej okolicy. Pierwszym wysokiej klasy sprzętem gaśniczym jednostki była motopompa marki Fischer, która po dzień dzisiejszy stanowi wyposażenie jednostki i jest w pełni sprawna. W latach wojennych funkcję komendanta jednostki pełnił druh Piotr Wieszala, a członkami zarządu byli Jan lgnac i Franciszek Lelek. W latach 1949-1950 z inicjatywy komendanta Piotra Wieszali podjęto budowę w czynie społecznym pierwszej strażnicy, która przez wiele lat służyła strażakom Domecka. W latach pięćdziesiątych jednostka otrzymała nowe wyposażenie. Przyszedł czas na intensywne szkolenie i ćwiczenia, którymi kierował druh Erich Wieszala, a ta praca dała efekt w postaci pierwszego miejsca OSP Domecko w rejonowych zawodach pożarniczych w 1955 roku. W 1977 r. funkcję komendanta OSP Domecko powierzono druhowi Franciszkowi Lelkowi, którą pełnił przez 13 lat, a jego zastępcą i naczelnikiem powołany został druh Erich Wieszala. Jednostka OSP brała udział w wielu akcjach gaszenia pożarów, a równocześnie szkoliła swoich członków od najmłodszych pokoleń strażaków czyli małych harcerzy, młodzieżowców i seniorów, a na zawodach gminnych zajmowali wielokrotnie pierwsze miejsca we wszystkich grupach wiekowych. Największy sukces sportowy jednostki to zdobycie w dniu 15 pażdziernika 1978 r. tytułu mistrza województwa opolskiego na zawodach sportowo-pożarniczych w Otmicach, a w 1979 r. jednostka znowu była najlepsza w grupie II.
W 1983 r. funkcję naczelnika OSP powierzono Jerzemu Lubrichowi.

Kolejną wielką inicjatywą strażaków z Domecka była budowa Domu Strażaka. Społeczny Komitet Budowy Strażnicy zawiązano w 1984 r. z inicjatywy zarządu OSP, a głównie Prezesa druha Franciszka Leleka, przy wielkim zaangażowaniu i wsparciu druhów Jerzego Lubricha, Jana Rother, Zygfryda Sanetry, Bernarda Rimpler, Bernarda Henek, Mikołaja Moczia, a także ówczesnego Naczelnika Gminy Wojciecha Lubiatowskiego, bardzo popierającego tę inicjatywę. To spowodowało rozpoczęcie budowy OSP w miesiącu kwietniu 1984 r., a dzięki wielkiej mobilizacji wszystkich strażaków i wielu mieszkańców Domecka, pomocy finansowej Urzędu Gminy w Komprachdcach oraz PZU oddział w Opolu. Budowę zakończono w sierpniu 1985 r., jako wielki pomnik dla uczczenia 60-lecia OSP Domecko.
W otwarciu strażnicy uczestniczyli przedstawiciele wojewódzkich władz administracyjnych i pożarniczych. Jednostka otrzymała z rąk Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnej w Opolu płk. Zdzisława Filingera sztandar strażacki ufundowany przez strażaków i mieszkańców wsi. Jednostka otrzymała również w dowód uznania wielkiego wysiłku nowoczesny wóz pożarniczy z pełnym wyposażeniem, który służy ochronie przeciwpożarowej wsi, gminy i województwa. Z tej szczególnej okazji wielu strażaków zostało odznaczonych medalami państwowymi i pożarniczymi, a prezes OSP druh Franciszek Lelek otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Za wielki wkład pracy społecznej w budowie Domu Strażaka jednostka OSP Domecko uzyskała pierwsze miejsce w województwie opolskim we współzawodnictwie wszystkich jednostek OSP w 1985 r. W 1987 r. następuje kolejna zmiana w kierowaniu jednostką OSP. Prezesem wybrany zostaje druh Jerzy Lubrich, a Naczelnikiem druh Zygfryd Sanetra. Następne lata to wiele prac przy utrzymaniu Domu Strażaka, wsparcie budowy wodociągu wiejskiego, intensywne szkolenie strażaków we wszystkich grupach wiekowych oraz udział jednostki w gaszeniu wielkiego pożaru w lasach Kuźni Raciborskiej.

W 1995 roku jednostka OSP Domecko wytypowana została jako pierwsza w gminie Komprachcice przez Wojewódzką Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Opolu do Krajowego Systemu Ratowniczego-Gaśniczego. Następna zmiana zarządu to rok 1997 prezesem zostaje Henryk Moch a naczelnikiem Bernard Henek.
W 1997 roku jednostka brała udział w akcji usuwania szkód przy powodzi w Głuchołazach. Również w ostatnich latach jednostka OSP zajmuje wysokie pozycje w zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu gminnym i powiatowym.
W listopadzie 2004 roku otrzymaliśmy z Urzędu Gminy i Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Staży Pożarnych nową wysokiej klasy motopompę marki TOHATSU. We własnym zakresie przeprowadzamy remonty, odnawiamy budynek straży wewnątrz i na zewnątrz. W sierpniu 2005 roku obchodziliśmy jubileusz 80-lecia naszej jednostki - OSP Domecko. na zawodach gminnych A.D. 2005
zebrał - opracował:   
Antoni Kasperek        zdjęcia:     Piotr W.


Uzywamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: swiadczenia uslug, reklamy, statystyk.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym.
Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia. Szczegoly znajdziesz w
Polityce Prywatnosci.  
Strona wygenerowana w czasie:   0.079 s.