page loading,   please wait ...
od 01.2007 serwis nieoficjalny

dzisiaj jest Poniedziałek 17 czerwca 2024 roku imieniny Laury, Leszka, Marcjana
-
 
last edit
nie tylko w parafii
schola liturgiczna

schola liturgiczna
2002 - 2006


W opracowaniu "Zespoły śpiewacze w dokumentach Kościoła w Polsce" możemy wyczytać: "W każdej wspólnocie parafialnej powinna istnieć grupa ministrantów i schola liturgiczna, schola cantorum prowadząca i podtrzymująca śpiew wiernych. [...] Schola Liturgiczna, to zespół złożony z dzieci (najczęściej dziewcząt), śpiewający unisono lub co najwyżej dwugłosowe pieśni."
W przeszłości w parafii Domecko istniał Chór (dorosłych) wraz z orkiestrą oraz schola, jednak jak to bywa w tak małych społecznościach różne czynniki trzecie powodowały, że grupy te rozwiązywały się. Aktualnie istniejąca schola (listopad 2006) została powołana do życia w marcu 2002 roku, w jej skład wchodzą pociechy w wieku od 9 do 18 lat, aktualnie są to:

  
 

Na co dzień śpiewamy w naszym kościele parafialnym, staramy się upiększać wszystkie uroczystości, (w miarę regularnie) jesteśmy obecni na niedzielnej sumie. Wykonujemy pieśni typowo liturgiczne, pielgrzymkowe, oazowe oraz utwory ze skarbca chorału gregoriańskiego.


 
 
z historii grupy, czyli kronika w innym wydaniu :
 


* A.D. 2002 *

Schola zawiązała się w Wielkim Tygodniu 2002 roku, z inicjatywy proboszcza księdza dziekana Wilhelma Skorupy a założycielem i prowadzącym był Piotr Waliczek. Instrumentalnie wspierał całość ówczesny organista Józef Wilczek. Pierwszy skład tworzyło pięć osób: Angelika Giza, Sandra Siano, Patryk Schlechter, Ewelina Weber i Katarzyna Żyła. W krótkim czasie do grupy dołączyli: Sabina Dambiec, Małgorzata Gogolok, Ewelina Gwóźdź, Marcin Kasperek, Dagmara Kita, Gabriela Lelek, Katarzyna Pawleta, Magdalena Plotnik, Ewelina Rygol, Piotr Stach, Rafał Stach, Joanna Wicher, Judyta Żelosko,
później: Weronika Gacka i Estera Gala .

po uroczystości I komunii 2002.05.19

schola z organistą i opiekunem ( 2002.05.19 )


Takie były początki. Pierwsze chwile istnienia każdej grupy to wielki entuzjazm i zapał do pracy, jednak z czasem skład osobowy zaczyna się krystalizować i pozostają ci naprawdę wytrwali. W krótkim okresie istnienia scholi parę osób wycofało się. Cieszy jednak fakt iż zgłaszają się ich następcy. Wypada tu mieć nadzieję, że zapał pozostałej - dziś istniejącej grupy nie osłabnie zbyt szybko i będą nadal tworzyć i śpiewać tak chętnie jak dotychczas, a młodzieży na ogół chęci nie brakuje. Jak wiemy,"ten kto śpiewa dwakroć się modli", oby tak było dalej.

W czerwcu pielgrzymowaliśmy na Górę Świętej Anny, był to pierwszy wspólny wyjazd scholi.

więcej informacji

W miesiącu lipcu, z inicjatywy części scholi i paru ministrantów, pierwszy raz jako parafia, po wielu latach przerwy, udaliśmy się z pieszą procesją na odpust do Chrząszczyc.

* A.D. 2003 *


Od stycznia śpiewa z nami Patrycja Pawleta.

Jeszcze niedawno pisałem tekst o początkach, o zakładaniu scholi, a tu już minął "roczek" istnienia naszej grupy, co ... warto odnotować. W drugi rok istnienia weszliśmy w składzie jedenastoosobowym.

Schola podejmuje w ostatnim czasie nowe wezwania. Grupa zadebiutowała śpiewając poza terenem parafii, na "II Festiwalu Pieśni Maryjnej - Studzionka 2003" w Łubnianach ( Dąbrówka Łubniańska - par. św. Piotra i Pawła w Łubnianach ), gościliśmy także na spotkaniu pokoleń w Brynicy.

Latem pielgrzymowaliśmy na Górę Świętej Anny, oraz na Jasną Górę.

W okresie wakacyjnym zaszło parę roszad w składzie osobowym scholi,
latem przystąpiły do grupy: Patrycja Janikuła, Anna Kasperek i Katarzyna Sowa, zaś jesienią: Marlena Mazur.

3 maj 2003       II Festiwal Pieśni Maryjnej - Studzionka 2003
10 sierpień 2003 -   spotkanie pokoleń  w  Brynicy
18 październik 2003 - V  Przegląd Pieśni Religijnej  w  Komprachcicach

W październiku A.D. 2003 schola otrzymała wyróżnienie
w "V Przeglądzie Pieśni Religijnej - Komprachcice 2003"

* A.D. 2004 *


W styczniu wystąpiliśmy gościnnie z koncertem kolęd na „ I Miedzyszkolnym Konkursie Kolęd”, jaki odbył się w szkole podstawowej w Domecku.

Z inicjatywy założyciela - opiekuna scholi, po parokrotnej propozycji, w połowie stycznia współpracę z grupą podjęła mgr Teresa Ramola , wykładowca w Studium Muzyki Kościelnej w Opolu
( specjalizacje: Organy, Praktyka liturgiczno-muzyczna ).W dniu 20 marca 2004 roku wyśpiewaliśmy  I nagrodę
w  "II Przeglądzie Schol Liturgicznych  -  Wrzosola 2004".

więcej informacji

Wrzosola 2004
Wrzosola 2004
Wrzosola 2004 - wręczanie nagródJuż dwa lata spotykamy się na próbach. Zdarzało się czasem,
że nic nie wychodziło, jednak pracowaliśmy dalej, swym uporem pokonaliśmy
wiele trudności. Z radością przyjęliśmy ostatnią nagrodę we Wrzoskach, myślę,
że doda to nam siły do dalszej wspólnej i zgodnej pracy na Chwałę Bożą.

W 2004 roku wprowadziliśmy nową formę naboru do scholi poprzez odbywanie swego rodzaju "stażu", od czerwca ćwiczą i śpiewają z grupą, kandydaci: Marianna Giza, Natalia Lysik, Patrycja Lysik, Jessica Pielenga Nikol Rimpler, a od września: Klaudia Skrzyszowska.

W dniach od pierwszego do trzeciego października gościliśmy w ośrodku misyjnym Księży Werbistów w Nysie.

więcej informacji

W październiku A.D. 2004 otrzymaliśmy wyróżnienie
w "VI Przeglądzie Pieśni Religijnej - Komprachcice 2004"

* A.D. 2005 *


Po trzech miesiącach prób, od stycznia śpiewa w scholi Krzysztof Waliczek.

W niedzielę 16.01.2005 wystąpiliśmy razem z grupą „Szydłowianki”
w koncercie kolęd w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcicach.

12 marca A.D. 2005 w parafii św. Józefa we Wrzoskach odbył się
"III Przegląd Schol Liturgicznych  -  Wrzosola 2005".

więcej informacji

Wielkanoc - mija trzeci rok istnienia grupy.
W oktawie Wielkiej Nocy, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego,
mieliśmy zaplanowany udział w nabożeństwie i wieczornej mszy świętej w katedrze opolskiej.
Zrządzeniem Woli Bożej, dane nam było uczestniczyć w liturgii pierwszej, uroczystej mszy świętej żałobnej, sprawowanej (pod przew. abp A. Nossola) w intencji Ojca Świętego papieża Jana Pawła II.
 

W święto Matki Boskiej Królowej Polski wyśpiewaliśmy III miejsce w kategorii
schol liturgicznych na IV przeglądzie pieśni Maryjnej „Studzionka 2005”.

chór z Chrząszczyc - schola z Domecka

W czerwcu wraz z chórem z parafii M.B.S. z Chrząszczyc wykonaliśmy
cztery części stałe mszy łacińskiej "Missa mundi".

więcej informacji
Zapewne już nie raz, słyszałeś czytelniku powiedzenie: "nie tylko chlebem żyje człowiek", w myśl tej zasady przy paru sprzyjających okolicznościach i Bożej Opiece, byliśmy w sierpniu w Krakowie-Łagiewnikach

więcej informacji

Po naszym powrocie z Krakowa w grupie witamy, już na dobre, nowego amatora śpiewu, a jest to Justyna Kasperek.


Tym razem grupa w niepełnym składzie, ale w jakim towarzystwie !
W środku proboszcz ks. Marcin Tomczyk, a z prawej proboszcz senior ks. Wilhelm Skorupa


We wrześniu braliśmy udział w koncercie
w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu.

więcej informacji 
22 listopada (2005 roku), Świętej Cecylii dziewicy i męczennicy,
patronki muzyki kościelnej. Schola przyjmuje nazwę:
„Cantare Cordis” - śpiew (z) serca.
 
 

* A.D. 2006 *Najpiękniejszy i najbardziej radosny okres roku liturgicznego to czas Bożego Narodzenia. Szczególny klimat potęgują pieśni - zwane kolędami. Jak podają źródła, spisanych kolęd jest ...


"Wrzosola 2006 - IV Przegląd Schol Liturgicznych".
Pierwszy raz śpiewa w grupie Damian Różyczka

więcej informacji


Czas biegnie nieubłaganie, schola wkroczyła w czwarty rok istnienia. W ostatnim okresie sporo pracujemy, śpiewamy wiele nowych utworów Maryjnych i Eucharystycznych, w miesiącu nabożeństw majowych oraz czasie pierwszych komunii, nadaje to szczególny wymiar sprawowanej liturgii.Latem spędziliśmy trzy dni w Ośrodku Formacyjnym w Raciborzu-Miedonii oraz byliśmy w Republice Czeskiej.

W grupie debiutowała Oliwia Głatki.

więcej informacji
Wczesną jesienią koncertujemy w parafii św. Bartłomieja w Głogówku oraz u św Jacka w Kamieniu Śląskim. W październiku zajęliśmy pierwsze miejsce w VIII Przeglądzie Pieśni Religijnej w Komprachcicach. Scholi akompaniowała Anna Chomka z Komprachcic a na trąbkach rodzeństwo Monika i Jan Nowakowie z Dąbrówki Górnej.

Głogówek 2006
Kamień Śląski 2006
Kamień Sląski 2006
 
Komprachcice 2006
Komprachcice 2006
Komprachcice 2006


Listopad, do grona śpiewających dołączyła Jessica Weber.


W listopadzie 2006 roku ze scholi wycofuje się jej założyciel i współopiekun Piotr. Nie mogąc pogodzić się ze "zwyczajami" jakie zaczęły panować w grupie, a ściślej w jej kierowaniu.

Jako rodzic, a tutaj opiekun dzieci i młodzieży zawsze kierowałem się ściśle określonymi zasadami, których nigdy i pod żadnym pozorem nie przekraczałem, podopieczni od początku byli dla mnie podmiotem działania, razem uzyskiwaliśmy wytyczone cele (nie tylko muzyczne), zaś grupa była swego rodzaju formacją. W końcu 2006 roku ta zasada i parę innych reguł współpracy zostało złamanych, została zanegowana moja pozycja jako współopiekuna grupy oraz [...] (tematy nie nadające się do publikacji na tej stronie). Nigdy nie palę za sobą mostów, lecz w tej, bieżącej sytuacji, nie mogę wspierać grupy Cantare Cordis, jest to niezgodne z moimi zasadami.

Po przejęciu scholi, opiekun Teresa w dniu 13.12.2006 roku informuje publicznie o rozwiązaniu pierwszego składu grupy i założeniu na to miejsce własnej (!), nowej scholi liturgicznej w tym samym składzie personalnym scholistów lecz z nowymi opiekunami. Takim to sposobem przejmuje zorganizowany skład, odcinając się od korzeni wcześniej istniejącej grupy, od jej inicjatora i założycieli, puszcza w zapomnienie cały dotychczasowy trud tego grona.

Zgodnie więc z życzeniem, od tej daty zegar "nowej" Parafialnej Scholi Liturgicznej Cantare Cordis II   bije od początku ...
opiekunowie scholi:    Teresa R.  i  (do listopada 2006) Piotr W.          opracowanie:    Piotr W.
 
 
suplement:
 


07.01.2007 - III miejsce  Cantare Cordis II
na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie
w kategorii "schole - dzieci"

więcej informacji   > > >


Wielkanoc 2007


08.03.2008 - II miejsce  Cantare Cordis II
na VI Przeglądzie schol liturgicznych "Wrzosola 2008"

więcej informacji   > > >09.04.2011 - I miejsce  Cantare Cordis II
na IX Przeglądzie schol liturgicznych "Wrzosola 2011"28.03.2012 - Minęło dziesięć lat od uczestnictwa pierwszego składu scholi w liturgii,
(przypomnę,) było to w Wielki Czwartek 2002 roku.


 
 
 
inne:
 

Różne wydarzenia muzyczne i nie tylko ...
(opracowania własne i nadesłane)opracowanie:    Piotr W.


Uzywamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: swiadczenia uslug, reklamy, statystyk.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym.
Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia. Szczegoly znajdziesz w
Polityce Prywatnosci.  
Strona wygenerowana w czasie:   0.085 s.