dzisiaj jest Czwartek 28 marca 2024 roku imieniny Anieli, Kasrota, Soni

z ławki szkolnej
historie biblijne Starego Testamentu
klasa IV - powtórzenie materiału

Ucząc religii postanowiłam wykorzystać komputer na tej lekcji. Wybrałam tematykę starotestamentalną, która jest dla uczniów wyjątkowo trudna, gdyż Pismo Święte Starego Testamentu zawiera dużo wydarzeń, trudnych do zapamiętania imion i nazw. Postanowiłam zastosować pracę z komputerem do lekcji powtórzeniowej, którą przeprowadziłam w klasie IV i V. Moim celem było nie tylko uatrakcyjnienie lekcji, ale wykorzystanie komputera jako pomocy (nie jedynej) w realizacji celów lekcji, a także zainteresowanie uczniów Pismem Świętym Starego Testamentu. Podstawą tworzenia konspektu lekcji było ukierunkowanie jej przebiegu na aktywny udział i zaangażowanie uczniów. Zastosowanie podziału klasy na grupy dwuosobowe sugerowała sama organizacja i wyposażenie pracowni. Ponadto dzieci lubią pracować w grupach (wyniki ankiety - 66,67%). Źródło pracy w parach to komputer, a dokładniej program PowerPoint. Utworzyłam kilkanaście slajdów przedstawiających zagadki biblijne dotyczące wiedzy uczniów z zakresu Starego Testamentu. Ponadto umieszczone obok ilustracje w ciekawy sposób zachęcają do zainteresowania się Pismem Świętym, pomagają w rozwiązywaniu zagadek, służą realizacji zasady poglądowości w nauczaniu, co ma bardzo ważne znaczenie szczególnie w młodszych klasach szkoły podstawowej. Do tworzenia slajdów wykorzystałam obrazki, które zeskanowałam z "Biblii dla dzieci" Davida Christie-Murray oraz książek: "Wierni przyjaciele" Etty B. Degering( tomy I - V ). Treść zagadek zaczerpnęłam z książki Haliny Błaż "Zagadki biblijne". Utworzona prezentacja została nagrana na płytkę CD, a następnie skopiowana na dyski twarde komputerów do katalogu "Biblia". Jej skrót o nazwie "Zagadki biblijne" umieściłam na pulpicie.

Zamieszczam przykładowy scenariusz lekcji i prezentację.

wstecz          rok szkolny 2002/2003
opracowanie :  Elżbieta Spychała

PS. administrator witryny
opracowanie źródłowe zawiera prezentację - pomoc edukacyjną w formacie PowerPoint,
jednak z powodu wielkości pliku ( 2,3 MB ) zdecydowałem o jego przekształceniu do formatu *.pdf.
( komutowane łącza internetowe oraz miejsce na serwerze nakładają ograniczenia wielkości pliku )

UWAGA: długi czas pobierania prezentacji, ponadto wymaga programu Adobe Acrobat Reader :-(((