page loading,   please wait ...
od 01.2007 serwis nieoficjalny

dzisiaj jest Poniedziałek 25 listopada 2024 roku imieniny Elżbiety, Katarzyny, Klemensa
-
 
last edit
nie tylko w parafii
z historii parafii

historia parafii


przed budową świątyni

W dzisiejszych czasach, gdy pieniądz dla wielu jest najważniejszy, gdy niejeden młody człowiek twierdząc, że wierzy w Boga oddala się od wiary i Kościoła jako społeczności, spróbuję w paru słowach i fotografiach nie zawsze najlepszej jakości przedstawić historię jednej z wielu małych parafii. Domecko jako miejscowość należało kiedyś terytorialnie wraz z przyległym, Pucnikiem (dzisiaj przysiółek Domecka) oraz miejscowością Nowa Kuźnia do parafii Chrząszczyce. K woli ścisłości należy dodać, że do parafii tej należała do 1889 roku nawet odległa miejscowość Ochodze , tak opisuje to o. dr Edward Szdzuj-Frankiewicz w swej książce"Kościół Parafialny w Chrząszczycach" . Według tego samego źródła Domecko wnosiło najwięcej wiernych.

W 1939 zostaje wprowadzony do parafii Chrząszczyce ks. Jan Skorupa , gdzie sprawuje posługę duszpasterską do 1980 roku. W roku 1945 zakłada w Domecku przedszkole s. Waleria ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi, gdzie pełni swoją posługę przez dziewięć lat.



budowa świątyni

W latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku społeczność wioski licznymi staraniami z poparciem ks. prałata J. Skorupy doprowadziła do podjęcia przez władze kościelne za przyzwoleniem komunistycznych władz państwowych decyzji o rozpoczęciu budowy świątyni, która miała z założenia służyć społecznościom Pucnika, Nowej Kuźni i Domecka według projektu Błażeja Schenka. Takim to sposobem w dniu 1957.10.01 został poświęcony "Kamień węgielny" nowo budowanego kościoła.

           

Rozpoczęły się trudy gromadzenia funduszy i materiałów na budowę świątyni, rozprowadzano między innymi cegiełki .

Jeszcze jesienią tegoż roku pierwszy raz zostały wbite w ziemię łopaty, rozpoczęto kopanie fundamentów. Z tego okresu nie zachowały się jakiekolwiek fotografie, no ( ? ) bynajmniej mi nie udało się do takich dotrzeć. Pomimo trudności z dostępem do materiałów budowlanych oraz wielu innych kłopotów także i z władzami komunistycznymi jak to opowiadają żyjący jeszcze budowniczowie tej świątyni ściany szybko rosły i obiekt stosunkowo szybko udało się zadaszyć.



           

           


W dniu 1960.07.23 rozpoczyna posługę duszpasterską w filii parafii Chrząszczyce młody wikary Wilhelm Skorupa , proboszcz Jan Skorupa ( proboszcz i wikary nie są spokrewnieni ) przydziela mu w opiekę filię Domecko. Pomimo bardzo zaawansowanego stanu budowy problemy zaczęły stwarzać władze państwowe, nasilał się okres walki z katolicyzmem. Obiekty, które były w budowie próbowano przekształcać na cele niesakralne. Władze kościelne - księża różnymi sposobami starali się uprzedzać decyzje władz doprowadzając do pośpiesznego - przedwczesnego poświęcania nowobudowanych kościołów. I tak pomimo tych trudności w dniu 1960.08.22 ks. prałat Jan Skorupa proboszcz parafii Chrząszczyce dokonał poświęcenia kościoła.



           

           


Od tego momentu w nowej świątyni rozpoczęto odprawiać eucharystię.
Wielką uroczystością w nowym kościele było poświęcenie dzwonów.


           

           


Konsekracja świątyni została dokonana przez biskupa Franciszka Jopa w dniu 1961.09.17. Data ta stała się uwieńczeniem trudu budowy kościoła, który służy do dziś społecznościom Pucnika, Nowej Kuźni i Domecka. Z uroczystości tej zachowało się parę fotografii.


           

           

           


Tak zaś prezentował się już uporządkowany plac kościelny,
i wnętrze świątyni, wtedy i później a na jej tle sam ks. prałat Jan Skorupa.


          

     


W 1962 roku postawiono organy firmy W.Kaczmarek z Wronek k/Poznania.
W 1984 roku ( 21 V - 2 VI ) firma Sewer z Zabrza dokonała generalnego remontu instrumentu. Do dziś funkcję organisty sprawowało parę osób

W nowym kościele wierni chętnie angażowali się w życie duchowe,
w przeszłości istniały chór, schola oraz orkiestra


ustanowienie parafii Domecko

Do 1980 roku Domecko ma swój kościół, ale jest to tylko filia parafii Chrząszczyce. Komunistyczne władze państwowe nie pozwalały na powoływanie nowych parafii. Jest to jednak czas, gdy zmiany mentalności doświadczają także zatwardziali antykatolicy, ich stanowisko "mięknie". Takim to sposobem ówczesny biskup Alfons Nossol z dniem 1980.10.01 powołuje do życia samodzielną parafię Domecko a proboszczem zostaje Wilhelm Skorupa.

W roku 1982 członkowie miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej w porozumieniu z proboszczem podejmują decyzję o wybudowaniu pomnika świętego Floriana patrona strażaków. O wykonanie projektu oraz całego pomnika zwracają się do artysty plastyka Wilhelma Wieszali pochodzącego z Domecka a zamieszkałego w Chmielowicach. Pomnik - płaskorzeźba zostaje poświęcony w dniu 1982.06.20


     


W roku 1994 została wybudowana od podstaw kaplica cmentarna doposażona później w urządzenia chłodnicze. W latach 90-tych wykonano mechanizm i sterowanie elektroniczne (dwu z trzech) dzwonów kościelnych. Na przełomie lat 1999 - 2001 w kościele wykonano kapitalny remont dachu z całkowitą wymianą dachówek, remont wieży kościelnej. Wymieniono ogrzewanie z węglowego nadmuchowego na olejowe podłogowe w nawie głównej oraz grzejniki w prezbiterium i na chórze. Kościół został pomalowany wewnątrz i na zewnątrz. W 2003 roku przebudowaliśmy sieć nagłośnienia świątyni z wymianą głośników i mikrofonów na osprzęt firm Monacor i Tonsil a w 2004 roku specjalistyczna firma organmistrzowska przeprowadziła remont kapitalny organów.


Z naszego terenu mieliśmy dwa powołania do stanu konsekrowanego, a byli to: o. Jacek Kubica svd z Nowej Kuźni oraz o. Otto Rimpler z Domecka.


19 sierpnia 2005 roku kończy swoje urzędowanie po 45 latach posługi pierwszy nasz proboszcz ks. Radca Wilhelm Skorupa. W tym dniu miało miejsce kancelaryjne przekazanie parafii następcy ks. Marcinowi Tomczykowi. Oficjalne wprowadzenie na urząd odbyło się w niedzielę 2005.09.04.


Nowy proboszcz po objęciu Parafii powrócił do tematu sterowania dzwonami i zrealizował wymianę napędu oraz rozbudowę o zdalne / radiowe sterowanie tymi mechanizmami.
Ks. Marcin dokonał wymiany nagłośnienia świątyni, wielopunktowe rozmieszczenie głośników, zostało zastąpione nowym centralnym systemem nazwanym jako "nagłośnienie XXI wieku", teraz są po dwa dużej mocy głośniki rozmieszczone w dwóch punktach po lewej i prawej stronie nawy głównej. ( Jaki efekt dała ta zmiana teraz oceniają Wierni. )
W nawie głównej świątyni dokonano wymiany oświetlenia z lamp sodowych na żyrandole z żarówkami energooszczędnymi.
Proboszcz dokonał powrotnej zmiany na ogrzewanie węglowe, wstawiając do kotłowni piec opalany węglem ( jako Parafia, zrezygnowaliœmy z ogrzewania ekologicznego ). Przy bocznym wejściu do kościoła od strony południowej wybudowaliśmy podjazd dla niepełnosprawnych.
Na placu kościelnym ustawiono wolnostojące lampy, zaś sam plac jest "odchudzony" o dużą ilość wcześniej rosnącej tam zieleni.

Od 28 sierpnia 2019r. zarządza Parafią Nowy trzeci Proboszcz Ks. mgr-lic. Adam Kondys.

Po rozpoznaniu miejscowych uwarunkowań technicznych w 2021 roku ks. Adam zainicjował
i wybudował z pomocą aktywnych wiernych nowe sanitariaty.



wstecz
opracowanie i uzupełnienia:   Piotr W.
zdjęcia z archiwów
   ks. Wilhelm Skorupa,   Herman Wieschalla,
rodz. Lubrich,   rodz. Miezal,   rodz. Franciszek Lelek,   rodz. Dambiec
   i   Piotr W.


Uzywamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: swiadczenia uslug, reklamy, statystyk.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym.
Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia. Szczegoly znajdziesz w
Polityce Prywatnosci.



  
Strona wygenerowana w czasie:   0.04 s.