page loading,   please wait ...
od 01.2007 serwis nieoficjalny

dzisiaj jest Poniedziałek 17 czerwca 2024 roku imieniny Laury, Leszka, Marcjana
-
 
last edit
nie tylko w parafii
z ławki szkolnej
"Czas Wielkiego Postu i Wielkanocy"
Szkoła Podstawowa w Domecku


DROGA KRZYŻOWA

Uczniowie ułożyli rozważania do stacji drogi krzyżowej, które zostały przez nich wykorzystane
3 kwietnia 2003 roku na drodze krzyżowej dzieci i młodzieży - w czasie rekolekcji.Modlitwa wstępna:

Panie Jezu! Chcemy dzisiaj przejść drogą, którą szedłeś w ostatni dzień swego życia na ziemi. To było 2000 lat temu. Chcemy Ci towarzyszyć w niesieniu krzyża i powiedzieć, że Cię kochamy.Stacja I

Pan Jezus skazany na śmierć.

Panie Jezu! Po okrutnym biczowaniu zostałeś niesłusznie skazany na śmierć przez ludzi, których kochałeś nad życie. Żołnierze wkładają Ci na głowę cierniową koronę, zakładają purpurową szatę, biją Cię, plują na Ciebie, śmieją się z Ciebie, a Ty nic nie mówisz. Nie sprzeciwiasz się wyrokowi, chociaż jest niesprawiedliwy.

Panie Jezu! Nie chcę oskarżać drugiego człowieka, mówić o nim źle, śmiać się z niego czy go obmawiać. Pomóż mi w tym Jezu.

( Denis Rygol , Estera Gala , Dagmara Kita - kl. V )

( A.G. )
Stacja II

Pan Jezus bierze krzyż na swoje ramiona.

Panie Jezu! Bierzesz na swoje ramiona ciężki krzyż moich grzechów. Pragniesz go nieść, bo wiesz, że tylko w ten sposób możesz mnie zbawić.

Panie Jezu! Naucz mnie przyjmować z pokorą codzienne "krzyże". Proszę Cię, abyś w naszych ludzkich cierpieniach, jakimi są choroba, ból, różne przykrości i smutki, prowadził nas Twoją drogą wytrwale i cierpliwie. Spraw, abyśmy nigdy z tej drogi nie zboczyli, aby cierpienia, które nas spotykają przybliżały nas do Ciebie.

Panie naucz nas ufać Tobie i wierzyć w Ciebie. Twoja wola jest dla nas najlepsza.

( Weronika Gacka - kl. IV )

( A.G. )
Stacja III

Pan Jezus upada po raz pierwszy.

Panie Jezu! Nie masz już siły, lecz nikt nie chce Ci pomóc. Inni krzyczą na Ciebie, śmieją się z Ciebie pogłębiając Twój ból i cierpienie. Grzechy ludzi są tak ciężkie, że upadasz pod ich ciężarem, ale nie rezygnujesz - wstajesz i idziesz dalej.

Panie Jezu! Będę się starał nie popełniać ciężkich grzechów, abyś już nigdy nie musiał cierpieć z mojego powodu. Postaram się wynagrodzić Ci to cierpienie poprzez czynienie dobrych uczynków bliźnim.

( Michał Liguda - kl. III )

( A.G. )
Stacja IV

Pan Jezus spotyka swoja Matkę.

Panie Jezu! Na drodze krzyżowej spotykasz swoją Mamę. Widok najbliższej osoby wzmaga Twój ból i cierpienie. Maryja widzi, jak cierpisz. Razem z Tobą cierpiało jej czyste, kochające Cię, matczyne serce.

Jakiż to ból zobaczyć łzy w oczach swojej mamy. Ile razy jestem tego świadkiem? Czasami te łzy pojawiają się z mojego powodu.

Przepraszam Cię Jezu za to, że niejednokrotnie nie umiem kochać swojej mamy tak jak Ty.
Przepraszamy Cię Jezu!

Maryjo pragnę tak jak Ty być przy moich najbliższych wtedy, kiedy mnie potrzebują. Chcę ich wspierać, pocieszać i pomagać im.

( Ewelina Gwóźdź - kl. IV )

( A.G. )
Stacja V

Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi.

Panie Jezu Chryste! Chociaż zmusili Szymona do pomocy w niesieniu krzyża, był to jego dobry uczynek. Pomoc Szymona była Ci bardzo potrzebna, przyniosła ulgę w samotnym cierpieniu. By zbawić świat Jezu potrzebujesz człowieka.

Panie Jezu! Proszę, pomóż mi dostrzec człowieka potrzebującego pomocy. Dodaj mi siły i dobrej woli, abym umiał mu pomóc. Spraw, by ludzie nie krzywdzili się, lecz wzajemnie sobie pomagali nieść troski i kłopoty codziennego życia.

Cierpienie, które jest podzielone z kimś jest mniejsze. Pomagając innym w cierpieniu, przyniosę ulgę samemu Zbawicielowi.

( Patrycja Dudek - kl. IV , Katarzyna Pawleta , Angelika Giza - kl. V )

( A.G. )
Stacja VI

Weronika ociera twarz Jezusowi.

Panie Jezu! Św. Weronika, ta śmiała kobieta nie bała się podejść do Ciebie i otrzeć Twą zmęczoną, spoconą, zakrwawioną twarz. Obraz swojej twarzy pozostawiłeś w jej wrażliwym sercu, bo to właśnie ona zauważyła Twoje cierpienie i zrozumiała jego sens.

Świętej Weronice nie zabrakło odwagi, by przyznać się do Ciebie i udzielić pomocy. Ja także nie mogę bać się podejść do drugiej osoby i pomóc jej.

- Czy mogę pomóc koledze z klasy, z którym nikt się nie chce bawić?
- Jak pomóc koleżance, z której wszyscy się śmieją?
- Czy potrafię stanąć w obronie człowieka, o którym inni źle mówią?
- Jak podzielić się chlebem z tymi, którzy nie mają co jeść?
- Czy szanuję ludzi chorych i niepełnosprawnych?
- Czy potrafię w każdej sytuacji przyznać się do Jezusa ?

Proszę Jezu! Pozostaw obraz swojej twarzy w moim sercu.

( Marta Brzdąk - kl. V )

( A.G. )
Stacja VII

Pan Jezus drugi raz upada pod krzyżem.

Panie Jezu! Kolejny raz upadasz pod krzyżem. Jesteś zmęczony, przygniata Cię ciężar naszych grzechów. Drugi upadek był zapewne boleśniejszy od pierwszego. Tak ciężko było Ci powstać, ale wstajesz i idziesz dalej, by dla mnie umrzeć.

Ja też niosę swój codzienny krzyż. Nieraz się potykam i popadam w zniechęcenie. Często upadam pod ciężarem win, grzechów, obowiązków. Tak jak Ty Jezu muszę się podnieść i iść dalej.

Pomóż mi podnosić się po każdym upadku. Pragnę wypełniać sumiennie obowiązki w szkole i w domu.

( Elżbieta Liguda - kl. VI )

( A.G. )
Stacja VIII

Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty.

Panie Jezu niewiasty płaczą nad Twoim losem, a przecież Ty jesteś nieśmiertelny. Cierpiąc straszne męki, znajdujesz siłę, by je pocieszyć i wypełnić ich serca pokojem.

Przeżywając kłopoty, odczuwając ból, będę się starał pomyśleć o innych.
Jeżeli pomyślisz, że kogoś coś boli bardziej niż mnie, stanie się cud - to, co mnie bardziej bolało, wyda mi się mniejsze i nie takie ważne.

Panie Jezu! Proszę Cię daj mi wielkie serce, abym był blisko tych, którzy cierpią i potrafił ich pocieszyć.

( Damian Brzezicki - kl. VI )

( A.G. )
Stacja IX

Pan Jezus trzeci raz upada od krzyżem.

Panie Jezu! Trzeci raz upadasz pod ciężarem naszych grzechów.

Będę się starał popełniać jak najmniej grzechów, by ulżyć Jezusowi w Jego drodze krzyżowej na Golgotę. Pragnę być zawsze przy Tobie Jezu, abyś pod ciężarem moich grzechów nie musiał więcej upadać i by upadki te nie były tak bolesne. Przemień moje zatwardziałe serce i spraw, abym z każdego upadku potrafił powstać jak Ty.

Módlmy się, za ludzi słabych i cierpiących, którzy nie umieją nieść swojego krzyża.

( Patryk Lisek - kl. IV , Angelika Giza - kl. V )

( A.G. )
Stacja X

Pan Jezus z szat obnażony.

Panie Jezu! Zdzierają z Ciebie szaty, by jeszcze bardziej Cię upokorzyć. Nie szanują Twojej ludzkiej godności. Zabrano Ci wszystko. Ty się nie bronisz, nie buntujesz. Przyjmujesz z pokorą cierpienie za nas i za nasze grzechy.

Przepraszam Cię Jezu za nieczyste serce, myśli, słowa, uczynki.

( Justyna Rosenberger , Piotr Gasz - kl.III )

( A.G. )
Stacja XI

Pan Jezus do krzyża przybity.

Panie Jezu! Przybijają tępymi gwoździami Twoje święte ręce i nogi. Przybijają do krzyża jak przestępcę, wroga, a to wszystko za grzechy nie Twoje, lecz ludzi. Cierpisz Jezu, ale chętnie podajesz katom swoje ręce - ręce, którymi uzdrawiałeś, wskrzeszałeś i rozdawałeś chleb.

Obiecuję Ci Jezu, że i moje ręce będą niosły ludziom dobro, nawet jeśliby to bardzo bolało. Spraw, abyśmy umieli odróżnić dobro od zła. Nie chcę bowiem, by moje grzechy raniły Twe święte ciało i przybijały Cię do krzyża.

( Katarzyna Pawleta - kl. V )

( A.G. )
Stacja XII

Pan Jezus umiera na krzyżu

Panie Jezu! Umierasz na krzyżu za mnie, abym ja mógł wiecznie żyć. Wisząc na krzyżu myślisz o mnie. Oddajesz mi Maryję za Matkę. Wypełniasz wolę swojego Ojca. Cierpiałeś, cierpiałeś .... i w końcu umarłeś za zbawienie świata. Czyż jest większa miłość od tej, gdy ktoś oddaje życie za kogoś, kogo kocha?

Panie Jezu! Nie znajduję słów by Ci za to podziękować. Oddałeś za mnie życie, bo tak bardzo mnie kochasz.

Panie! Ty widzisz krzyża się nie lękam,
Panie, Ty widzisz krzyża się nie wstydzę.
Nie jest to łatwe, bo wymaga zaparcia samego siebie.
Biorę codziennie swe życie, swój krzyż.
Nie narzekam, że długo trzeba iść.
Niosę swój ciężki krzyż na ramionach na Golgotę,
Żeby Chrystusem być i dać się ukrzyżować.
Ale wiem, że niosąc swój krzyż niosę szczęście i zbawienie świata.

( Natalia Dynarek - kl. V , Patrycja Pawleta - kl. III )

( A.G. )
Stacja XIII

Pan Jezus zdjęty z krzyża.

Panie Jezu! Pozostali przy Tobie tylko nieliczni: Twoja Matka, święty Jan i kilka kobiet z Nazaretu. Oni z wielkim żalem i szacunkiem zdejmują Twoje święte ciało z krzyża. Wierzyli, że jesteś Bogiem.

Panie! Pomnóż we mnie wiarę, abym nigdy w Ciebie nie zwątpił.

( Angelika Giza - kl. V )

( Angelika Giza )
Stacja XIV

Jezus złożony do grobu.

Panie Jezu! Złożono Twe święte ciało w grobie. Grób zabezpieczono ogromnym kamieniem, postawiono przy nim żołnierzy, nie było to przeszkodą w Twoim zmartwychwstaniu. Zwyciężasz śmierć, piekło i szatana.

Panie Jezu to nie koniec! Moja droga ziemska też prowadzi do grobu. Spraw, by była to droga prawdy, wiary, pokoju, nadziei i miłości. Ty powiedziałeś: "Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem, kto we mnie wierzy choćby i umarł żyć będzie"

Ja też zmartwychwstanę i spotkam się z Tobą.

( Dagmara Kita , Estera Gala - kl. V )

( A.G. )
Modlitwa końcowa:

Dziękuję Ci Jezu, że pozwoliłeś mi towarzyszyć Ci w Twojej drodze krzyżowej. Bądź Jezu ze mną zawsze na drodze mojego życia.
Spraw, by była to droga prawdy, wiary, pokoju, nadziei i miłości.


do początku strony

wstecz          rok szkolny 2002/2003
opracowanie :  Elżbieta SpychałaUzywamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: swiadczenia uslug, reklamy, statystyk.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym.
Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia. Szczegoly znajdziesz w
Polityce Prywatnosci.  
Strona wygenerowana w czasie:   0.033 s.