page loading,   please wait ...
od 01.2007 serwis nieoficjalny

dzisiaj jest Sobota 12 października 2024 roku imieniny Krystyny, Maksa, Serafiny
-
 
last edit
nie tylko w parafii
z ławki szkolnej
Szkoła Podstawowa w Domecku
- rok szkolny 2003/2004 -


wydarzenia roku szkolnego 2003/2004 :

2004.04.26
nagrody i wyróżnienia - my tam byliśmy
2004.03.12
konkurs wiedzy religijnej "Żak 2003/2004"   finał
2004.01.19
konkurs wiedzy religijnej "Żak 2003/2004"   eliminacje rejonowe
2004.01.14
I Międzyszkolny Konkurs Kolęd    -  Boże Narodzenie 2003
2003.12.19
jasełka - Boże Narodzenie 2003
2003.12.14
Szkolne Koło Różańcowe
2003.11.25
konkurs wiedzy religijnej "Żak 2003/2004"   -  eliminacje szkolne
. . .
modlitwa dzieci na katechezie











Nagrody i wyróżnienia
Kuria Diecezjalna w Opolu


W poniedziałek, dnia 26 kwietnia 2004 roku odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień zwycięzcom i laureatom tegorocznych edycji konkursów religijnych. Na uroczystość została zaproszona uczennica naszej szkoły, Katarzyna Pawleta – laureatka Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej „Żak 2004”. Z rąk Księdza Biskupa Jana Kopca Kasia otrzymała dyplom i nagrodę książkową. Z Kasią na tę uroczystość przyjechała cała klasa szósta, by cieszyć się sukcesem koleżanki z klasy. Uczniowie mieli przy okazji szansę wysłuchać poezji religijnej, wspólnie pośpiewać, zwiedzić Muzeum Diecezjalne w Opolu, gdzie odbywała się uroczystość oraz Katedrę Opolską. Miejmy nadzieję, że obecność uczniów na uroczystości zaowocuje w przyszłości ich udziałem w organizowanych konkursach.


Gratulujemy jeszcze raz Kasi osiągniętego sukcesu i życzymy, aby jej praca przynosiła nadal owoce!




do początku strony










Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej
"Żak 2003/2004"

finał


Dnia 12 marca 2004 roku odbył się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego ostatni etap konkursu religijnego "Żak 2004". W finale wzięło udział 39 uczniów z Diecezji Opolskiej. Naszą szkołę reprezentowała Katarzyna Pawleta z klasy szóstej, która zajęła IV miejsce. Lekturą obowiązującą na konkurs były wybrane rozdziały z Ewangelii Mateusza, Łukasza i Jana oraz Dziejów Apostolskich, fragmenty Listu Apostolskiego Jana Pawła II "Rosarium Virginis Mariae", a także artykuły: "Rok Różańca Świętego" i "Obraz Matki Bożej Opolskiej". Korzystając z powyższej lektury Kasia nie tylko przygotowała się do konkursu, ale także podzieliła się zdobytą wiedzą o różańcu z innymi. Na spotkaniu Kółka Różańcowego opowiedziała o modlitwie różańcowej i jej historii przedstawiając opracowane przez siebie foliogramy. A oto wypowiedź Kasi na temat przygotowań i przeżyć związanych z konkursem.

Gratulujemy Kasi zdobycia tytułu laureata i życzymy dalszych sukcesów!




do początku strony










Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej
"Żak 2003/2004"

eliminacje rejonowe


19 stycznia 2004 roku odbył się etap rejonowy Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej – Żak 2004 w Opolu, Kędzierzynie Koźlu, Strzelcach Opolskich, Kluczborku, Nysie i Raciborzu.

W Opolu w konkursie wzięło udział 55 uczniów reprezentujących 23 Publiczne Szkoły Podstawowe. Do finału z każdego rejonu zakwalifikowali się uczniowie, którzy zajęli pięć pierwszych miejsc i uzyskali minimum 75% punktów możliwych do zdobycia.

Uczennica naszej szkoły - Katarzyna Pawleta zajęła II miejsce
i zakwalifikowała się do etapu diecezjalnego.

Gratulujemy Kasi i życzymy powodzenia w ostatnim etapie konkursu!




do początku strony










I   Międzyszkolny Konkurs Kolęd



W dniu 14 stycznia 2004 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Domecku odbył się I Międzyszkolny Konkurs Kolęd.

                                                                   więcej informacji    > > >     


do początku strony











Jasełka bożonarodzeniowe


Dnia 19.12.2003 roku w naszej szkole odbyły sie jasełka bożonarodzeniowe. Na widowni zasiedli dyrektor szkoły, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie i przedszkolaki . Tegoroczne jasełka składały się z dwóch części:

Pierwsza część, w wykonaniu uczniów kl.V, miała na celu przybliżenie zwyczajów związanych z tradycyjną Wigilią Bożego Narodzenia. Za sprawą piątoklasistów przenieśliśmy się do mieszkania współczesnej rodziny, która w wieczór wigilijny szykowała się do wieczerzy. Przypomniane zostały wierzenia i zwyczaje związane z tym magicznym dniem. Nasi bohaterowie ( dziadkowie, rodzice, dzieci ) stroili choinkę, przygotowywali stół ( nakryli białym obrusem, położyli sianko, ustawili wigilijne potrawy, przy stole pozostawili wolne nakrycie dla niespodziewanego gościa ), wypatrywali pierwszej gwiazdki, dzielili się opłatkiem, składali sobie serdeczne życzenia. Na kolację wigilijną zaprosili samotną sąsiadkę oraz człowieka pokrzywdzonego przez los, mówili o wszechogarniającej miłości i wybaczaniu, o przeżywaniu świąt w radości.



W drugiej części zaprezentowali się uczniowie kl.III , przedstawiając szopkę świąteczną. Trzecioklasistów odnaleźliśmy w odległym Betlejem ponad 2000 lat temu. W ubogiej stajence, w zimnie i chłodzie narodził się maleńki Jezus. Maryja utulała Go śpiewając piękne kolędy, towarzyszył im Józef. Nieopodal strzegli stada pastuszkowie. To im pierwszym anioł oznajmił: "Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu - dziś w stajence Bóg się rodzi", "idźcie go powitać"
W naszej stajence nowonarodzonemu Dzieciątku pokłonili się nie tylko pastuszkowie, ale także Trzej Królowie oraz dzieci, które w darze przyniosły swoje czyste serduszka i dobre uczynki. Przedstawienie uświetniły pięknie śpiewane kolędy przez uczennice z kl.VI.

 


Wykonawcy za swój występ, który zachwycił publiczność, zebrali gromkie brawa i wiele pochwał. Wszystkim udzielił się świąteczny nastrój.
Scenariusz jasełek, według własnego pomysłu, opracowałam na podstawie tekstów zawartych w książkach: "Jezus malusieńki. Wybór jasełek i obrazków bożonarodzeniowych" Z. Trzaskowskiego  i  "Uroczystości szkolne w szkole podstawowej" pod red. B. Bleja-Sosny.
Scenografię, rekwizyty i kostiumy przygotowałam z pomocą kol. I. Morzyk, W. Langra oraz rodziców uczniów kl. III  i  V.

W styczniu jasełka bożonarodzeniowe wystawimy ponownie, tym razem dla rodziców i zaproszonych gości.


opracowanie:   Beata Kmieć
wychowawczyni kl. III


do początku strony





ps. admin. - Piotr W.

Od roku szkolnego 2003/2004 w szkole istnieje oddział przedszkolny.
W tym samym dniu w godzinach popołudniowych wystawiły jasełka przedszkolaki, po czym zaprosiły rodziców do wspólnego stołu wigilijnego.



do początku strony            do początku tematu













Szkolne Koło Różańcowe


Pomysł utworzenia Szkolnego Koła Różańcowego zrodził się w moim sercu już dawno. Do jego realizacji zachęcała mnie moja mama, która od kilkunastu lat jest członkiem Koła Żywego Różańca. Niejednokrotnie słuchałam audycji prowadzonej przez Madzię Buczek o podwórkowych kołach różańcowych w Radio Maryja. Jednak moje wątpliwości i obawy przeszkadzały w realizacji wcześniejszego pomysłu. W sierpniu 2003 roku byłam uczestnikiem pielgrzymki na Jasną Górę, której hasło brzmiało: „Z różańcem przez życie”. Pielgrzymowanie, częsta modlitwa różańcowa, konferencja o znaczeniu i owocach tej modlitwy w naszym życiu sprawiły, że zrodziło się we mnie pragnienie, by uczniowie szkoły, w której pracuję również pokochali i odmawiali różaniec. Umieszczony w Informatorze Katechetycznym Diecezji Opolskiej (lipiec 2003) artykuł pani Róży Wilczek utwierdził mnie w przekonaniu, że warto podjąć taką inicjatywę. Kiedy zaczęłam szukać chętnych okazało się, że dziewiętnaście osób wyraziło chęć odmawiania codziennie jednej tajemnicy różańca. Brakowało jednej osoby, by były odmawiane wszystkie tajemnice. Na pierwsze spotkanie kółka przyszło więcej osób niż się zapisało. W Adwencie, dnia 12 grudnia 2003 roku odbyło się w czasie Mszy Szkolnej uroczyste ślubowanie członków Szkolnego Koła Różańcowego. Każde dziecko otrzymało mały różaniec. Dzieci napisały na papierowych serduszkach swoje intencje, w których będą odmawiać tajemnicę różańca w danym miesiącu. Prośby dzieci zostały umieszczone na gazetce, a następnie złożone jako dar dla Bożego Dzieciątka (dzieci powiesiły serduszka z intencjami na choince przy żłóbku Pana Jezusa). Kolejne miesięczne intencje zapisywane będą przez dzieci na zrobionych przez siebie sercach i składane do specjalnego koszyczka w czasie Ofiarowania na pierwszej Mszy Szkolnej w danym miesiącu. Ma to znaczenie symboliczne ofiarowania Bogu odmawianej modlitwy różańcowej oraz próśb, trosk i potrzeb. Wszystkie serca z intencjami znów w przyszłym roku zostaną powieszone na choince przy żłóbku w kościele. W celu głębszego poznania i pokochania modlitwy różańcowej także przez inne dzieci naszej szkoły, członkowie Szkolnego Koła Różańcowego wykonali gazetkę ścienną o różańcu, a także ogłosili „Konkurs na najładniejszy różaniec”. Chętne dzieci wykonały różańce z różnych materiałów, np. jarzębiny, fasoli, orzechów, papieru, owoców dzikiej róży, kukurydzy, koralików.

Wyróżnienia i nagrody otrzymali następujący wykonawcy:

 


 


  Marianna Giza ( klasa II )
Michał Baron ( klasa II )
Nicol Rimpler ( klasa II )

W taki oto sposób rozpoczęła się codzienna przygoda dzieci „z różańcem przez życie”. Szkolne Koło Różańcowe powierzamy Bogu i Maryi, a wszystkich prosimy o modlitwę w naszej intencji.


do początku strony











Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej
"Żak 2003/2004"

eliminacje szkolne


Dnia 25 listopada 2003 roku odbył się etap szkolny Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej Żak 2003/2004. W konkursie wzięło udział 13 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Domecku. Oto wyniki konkursu:

 
I  miejsce
II  miejsce
III  miejsce
 
-
-
-
  Katarzyna Pawleta ( klasa VI )
Ewelina Gwóźdź ( klasa V )
Angelika Giza ( klasa VI )

Do etapu rejonowego zakwalifikowała się Katarzyna Pawleta.
Wszystkim zwycięzcom konkursu gratulujemy.


do początku strony











Modlitwa dzieci na katechezie


Modlitwa dzieci jest nieodzowną częścią każdej lekcji religii. Duże znaczenie w rozwijaniu bliskiego kontaktu z Bogiem ma osobista modlitwa dzieci. Spontaniczne wyrażanie przez nich swoich uczuć, pragnień, podziękowań i myśli skierowanych do Boga jest czymś wyjątkowym. Niejednokrotnie chętne osoby przygotowują i prowadzą modlitwę początkową i końcową na lekcji. Jest to modlitwa układana przez dzieci spontanicznie, a także przygotowywana w oparciu o znalezione, wybrane materiały (wiersze, fragmenty Pisma Świętego, rozważania, modlitwy z różnych książek, a także te, które nauczyli rodzice, dziadkowie). Z obserwacji wiem, że sprawia to dzieciom wiele radości, uczy różnych form modlitwy, zachęca do poszukiwań. Przynoszą do szkoły Pismo Święte, różne książki, obrazki, dzielą się z innymi, pokazują, opowiadają wzbudzają zainteresowanie innych dzieci. Modlitwy w kontekście realizowanego tematu uczniowie układają w czasie pracy na lekcji, a także w domu. Napisane przez dzieci modlitwy są przez nie czytane głośno na katechezie. Zachęcam dzieci do włączenia się do wspólnej modlitwy, ale zdarza się, że dziecko nie chce przeczytać głośno swojej modlitwy, gdyż jest zbyt osobista. Myślę, że trzeba i warto to uszanować. Niektóre dzieci z własnej inicjatywy układają modlitwy. Ostatnio dziewczynka założyła osobny zeszyt, w którym umieszcza modlitwy ułożone przez siebie i pochodzące z różnych źródeł. Modlitwom często towarzyszą intencje dzieci. Czasami jestem zaskoczona otwartością, spontanicznością i szczerością dzieci w czasie modlitw. Treść modlitw w różnych intencjach bywa przedstawiana w Modlitwie Powszechnej na Mszach Szkolnych, a także na gazetce szkolnej. Pragnę jeszcze wspomnieć o praktykowanym przeze mnie sposobie odmawiania przez dzieci modlitwy różańcowej na katechezie. Otóż dziesięcioro dzieci stoi na środku klasy i każde z nich odmawia jedno „Zdrowaś Maryjo” trzymając w ręku różaniec przekazywany sobie z rąk do rąk. Katecheta lub inne dziecko zaczyna i kończy modlitwę. Zauważyłam, że pomaga to dzieciom w większym skupieniu się w czasie modlitwy i głębszym jej przeżywaniu. Poprzez podejmowane działania pragnę zachęcić dzieci do częstej modlitwy, która wzmacnia zaangażowanie w osobisty kontakt z Bogiem. Zamieszczam kilka przykładowych modlitw dzieci. Mam nadzieję, że dla wszystkich będą one źródłem refleksji.

modlitwa 1        modlitwa 2        modlitwa 3

do początku strony

wstecz
opracowanie:     Elżbieta Spychała     oraz     Beata Kmieć  
zdjęcia z jasełek:     Piotr W.



Uzywamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: swiadczenia uslug, reklamy, statystyk.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym.
Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia. Szczegoly znajdziesz w
Polityce Prywatnosci.



  
Strona wygenerowana w czasie:   0.05 s.