dzisiaj jest Piątek 29 marca 2024 roku imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona

z ławki szkolnej - opracowania
Chrzest Święty
jestem dzieckiem Pana Boga

Praca na lekcji z zastosowaniem prezentacji wykonanej w programie PowerPoint spotkała się z dużym entuzjazmem dzieci. Wyniki przeprowadzonych ewaluacji na religii i innych przedmiotach dowodzą, że uczniowie w większości lubią pracę z komputerem. Samoocena lekcji również wypadła nieźle. Zachęciło mnie to do opracowania katechezy z wykorzystaniem komputera w klasach młodszych, mianowicie w klasie drugiej. Utworzyłam slajdy do realizacji tematu: „Chrzest Święty - jestem dzieckiem Pana Boga” Prezentacja została utworzona w formie opowiadania. Teksty zostały zapisane w drugiej osobie liczby pojedynczej, zatem odnoszą się do konkretnego dziecka. Ma to duże znaczenie, gdyż jest źródłem osobistych przeżyć dziecka i większego zaangażowania i zainteresowania tematem. Kolorowe rysunki umieszczone na slajdach zostały dobrane tematycznie do przekazywanych treści. Ruchome elementy wzbudzają większe zainteresowanie dzieci i pomagają zrozumieć i utrwalić poznawane prawdy. Slajdy końcowe służą utrwaleniu poznanych treści. Dzięki zawartym pytaniom uczeń ma możliwość oceny własnej wiedzy i umiejętności, a rysunki sš pomocą w formułowaniu właściwych odpowiedzi. Modlitwa końcowa jest dopełnieniem katechezy i odniesieniem do osobistych przeżyć ucznia. Praca domowa jest podsumowaniem zajęć. Odrabiając ją uczeń łatwo przypomina sobie treści poznane na katechezie.

Zamieszczam przykładowy scenariusz lekcji i prezentację.

wstecz          rok szkolny 2003/2004
opracowanie :  Elżbieta Spychała

ps. administrator witryny
opracowanie źródłowe zawiera prezentację - pomoc edukacyjną w formacie PowerPoint,
jednak z powodu wielkości pliku ( 4,5 MB ) zdecydowałem o jego przekształceniu do formatu *.pdf.

UWAGA: długi czas pobierania prezentacji, ponadto wymaga programu Adobe Acrobat Reader :-(((