dzisiaj jest Piątek 26 kwietnia 2024 roku imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

życiorysy, pozostała w naszej pamięci

s. Boromea

Maria Boromea Reinert
od Przenajświętszej Rany Ramienia
1925 - 2006

... ja się nie oparłam, bieg ukończyłam.

Siostra Boromea urodziła się 28 stycznia 1925r. w Katowicach-Janowie. Do Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi wstąpiła 14.09.1946 roku. Nowicjat rozpoczęła 4.11.1947r., pierwsze śluby złożyła 4.10.1949r. Wieczyste śluby miłości i wierności Bogu złożyła w 1954 roku 4 października.

Swoje życie poświęciła Bogu, zaś w doczesności służbie ludziom jako pielęgniarka, gdzie gorliwie wypełniała przyjęte obowiązki na kolejnych placówkach. Służyła dzieciom w poradni dziecięcej w Bogucicach, pracowała jako laborantka w sanatorium w Rabsztynie, w domu małego dziecka w Dąbrówce Małej oraz w zakładzie dla nieuleczalnie chorych w Brzezinach Śląskich.
Po przejściu na emeryturę przebywała kolejno w Domu Prowincjalnym w Bogucicach, w Czarnowąsach, w Kokoszycach a najdłużej u nas w Domecku gdzie piastowała urząd przełożonej domu. Przez lata służyła ludziom chorym i cierpiącym, ludziom będącym w potrzebie. W naszej parafii jest wspominana szczególnie, jej wiedza medyczna i posługa pielęgniarki o każdej porze dnia i nocy pomogła wielu. Nigdy nie była zmęczona swoją służbą, zawsze cierpliwie wsłuchiwała się i wspierała człowieka chorego i cierpiącego. Nigdy nie dzieliła ludzi na lepszych i gorszych, dla niej zawsze najważniejszy był pacjent, zaś szczególnie chorujące dzieci.

U schyłku swego doczesnego żywota sama doznała bólu i cierpienia. W Katowicach-Załężu była zdana na stałą opiekę współsióstr. W spokoju doświadczała bólu i cierpienia.
Ofiara jej życia dokonała się 21 czerwca 2006 roku.

opracowanie:   Piotr W.     ( foto archiwalne )

ps.
w opracowaniu wykorzystano notatkę prowincjalnej siostry przełożonej
s. Fatimy Waloszczyk